Sunday, February 27, 2011

Cooking Up the Good Stuff

Hi, my name is Meg, and I'm a foodie. Really, my husband and I both are. We just love food, and particularly, really good food. My latest cooking endeavors, however, have not been for ourselves, but for our little one. She reached the age where I was ready to let her have a go at baby food, but I decided not to go the prepackaged route. Instead, I decided to try my hand at preparing baby food myself. The cost comparison is pretty impressive. The average price per serving of prepackaged baby food is about $0.25-$0.50, for the size serving that we currently need. This does not sound astronomical, and it really isn't, all things considered. But when I prepare it myself, it usually works out to around $0.08-$0.16 per serving. That was my first incentive. The other factor was that I just want to know that I am feeding my baby the freshest things possible. I like knowing exactly what went into her food and exactly what was done in the preparation process. Also, I feel like the texture of prepackaged baby food isn't really doing much to prepare babies for the texture of actual food. (The few that we've tried are around the Elmer's School Glue consistency.)

Over the course of the last month or two, I have made a variety of vegetables and fruits for my little Pebble and now have quite the stock pile! (After cooking and pureeing, the food gets frozen in ice cube trays, and then popped out into freezer bags to be thawed one or two cubes at a time.)

This is our freezer!

Sweet Potato Cubes

Today's endeavor will be rice cereal with banana.


...I have a crying baby looking at me with the most pitiful face. Got to go.

No comments:

Post a Comment